XVII Dolnośląski Festiwal Nauki

W dniach od 19-23 września 2014 roku we Wrocławiu odbył się XVII Dolnośląski Festiwal Nauki. Festiwal był bardzo dobrą okazją do zaprezentowania dzieciom i młodzieży tematyki związanej z jakością powietrza oraz promowania projektu LIFE-APIS/PL wśród najmłodszych.

W ramach naszego projektu w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentowano dwa wykłady dla najmłodszych. Pierwszy pt. „Czego nie widzisz, a czym oddychasz? Czyli o mikro potworach latających w powietrzu”, przygotowany we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Ochrony Środowiska, miał na celu zapoznanie najmłodszych z zanieczyszczeniami mogącymi występować w powietrzu. Studentki zaprezentowały kilka doświadczeń laboratoryjnych, które w prosty sposób ilustrowały te zanieczyszczenia.

Druga przygotowana przez nas propozycja to zajęcia pokazowo-warsztatowe pt. „Czy słońce i wiatr napędzą świat?”, które prezentowały różne formy i sposoby wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej. Zajęcia dla przedszkolaków przeprowadzili Dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz (kierownik projektu) oraz dr Tymoteusz Sawiński (specjalista ds. oceny jakości powietrza w kontekście ochrony zdrowia.