Podsumowanie Konferencji "Jakość Powietrza a Zdrowie"

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, J. M. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adam Jezierski, J. M. Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Marek Ziętek, J. M. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Dr hab. inż. Cezary Madryas.

W konferencji wzięło udział 111 osób reprezentujących jednostki naukowe, instytucje medyczne, samorządy, jak również firmy komercyjne, świadczące usługi w zakresie jakości powietrza. Konferencja została podzielona na sesje:

• Badania i analizy jakości powietrza
  • Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka,
  • Jakość powietrza a emisja zanieczyszczeń
  • Metodyczne i techniczne problemy pomiarów jakości powietrza
  • Udostępnianie informacji o jakości powietrza – aspekty metodyczne, polityczne, społeczne

Podczas trzech dni konferencji łącznie zaprezentowano 40 referatów oraz 21 posterów.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów dotyczących zanieczyszczeń powietrza oraz jego wpływem na zdrowie człowieka wśród przedstawicieli różnych instytucji. Duże zainteresowanie konferencją sygnalizuje jak ważnym problemem w dzisiejszych czasach jest jakość powietrza oraz jak dużo działań należy jeszcze podjąć. Spotkanie to pokazało również, że projekt jakim jest LIFE-APIS/PL jest potrzebny, do sygnalizowania obszarów problemowych oraz do dawania wskazówek na rzecz poprawy jakości powietrza dla społeczności, władz samorządowych oraz innych instytucji.

Streszczenia wystąpień (“Book of Abstracts”) dostępne są w internecie pod adresem: http://life-apis.meteo.uni.wroc.pl/images/2nd_Symposium_Air_Quality_and_Health_Book_of_Abstracts_Wroclaw_2017.pdf